Bocuse d'Or Lyon 2013

Eesti tippkokk püüab täna pääsu olümpiale 07.05.2014

 Täna toimub Stockholmis kokkade olümpiaks nimetatud Bocuse d’Or Euroopa eelvooru esimene päev, kus kindla edasipääsu lõppvõistlusele tahab lunastada ka Eesti. Tänavune Eesti kandidaat Dmitri Haljukov on võistluseks treeninud üle kaheksa kuu, viimased päevad on ta veetnud Stockholmis sealse treeneri, tippkoka ja Bocuse d’Or 2009 hõbemedalisti Jonas Lundgreni juhendamisel.

 

7. ja 8. mail toimuval võistlusel tuleb viie ja poole tunni jooksul 14-liikmelisele, maailma kokkade paremikust koosnevale žüriile valmistada nii liha- kui kalaroog. Haljukov alustab võistlemist kell 10.20, kalaroog läheb ettekandmisele kell 15.20 ja lihavaagen kell 15.55 Eesti aja järgi. Võistlust on kohapeale sõitnud jälgima sadakond Eesti fänni, kokku mahutab tribüün 1400 pealtvaatajat.


Otseülekannet saab vaadata siin


Eesti peab oma võistluspäeval suutma silma paista vanade gastronoomiahiidude Prantsusmaa, Hispaania, Itaalia, aga ka Bocuse d’Oril korduvalt koore riisunud Taani ja Norra kõrvalt. Žüriis esindab Eestit kokakunsti edendaja, Prantsuse Kulinaaria Akadeemia liige  ja Eesti Kulinaaria Instituudi asutaja Dimitri Demjanov.


Euroopa eelvooru kalaroa kohustuslikuks põhitooraineks on tursaliste perekonda kuuluv saida, lisaks Beloni austrid ja sinimerikarbid. Liharoog peab valmima Rootsi kohalikust põrsalihast. Koka loodud menüüs peab avalduma võistlejamaa rahvuslik eripära, samuti on ülesandeks tutvustada riigi toidukultuuri ja valitsevaid trende. Kodust võeti kaasa vajalikud töövahendid, köögiseadmed ja toorained. Võistlustöö garnituuris kasutatakse eestimaist rukkileiba, pohli, kartulit ja peekonit, astelpajumarju, kukeseeni, kõrvitsat, õunu ning Vana Tallinna likööri.


“Väga riskialdis ma pole, seega oli mu eesmärk tuua esile klassikalisi maitseid, mis on arusaadavad kõigile kohtunikele,” avaldab Haljukov oma võistlustöö kohta. Garnituuri raskusastme kohta ütles kandidaat, et viis tundi on tempokalt planeeritud. “Võistlusel on ju iga minut arvel,” lisas ta. Ranged reeglid kehtestavad ka selle, et võistluskööki lastakse kokad napilt tund aega enne algust ning valmiskujul ühtegi toorainet sinna kaasa võtta ei või.

 

Eesti võistlustöö raamistiku loob jaapani päritolu ja täiuslikku käsitööoskust nõudev origami. “Origami tähendab tervikliku skulptuuri loomist ühestainsast lehest ilma seda lõikamata. Hea kokk aga suudab oma loovust ja oskusi kasutades luua ühest tervest loomast täiusliku roa,” viitab Eesti Kulinaaria Instituudi eestvedaja Dimitri Demjanov köögifilosoofias tuntud “ninast sabani” lähenemisele. “Sealiha on eestlastele sajandeid tuttav kohalik tooraine, origami kaudu aga tahame näidata, et Eesti köök on lisaks juurte juures püsimisele ka rahvusvaheline,” märkis Demjanov.

 

Dmitri Haljukovile elab kohapeal kaasa ka Evelin Ilves, kes kinnitab Bocuse d´Or  korraldajatele oma toetust Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse algatusele tuua võistlus 2018. aastal  Tallinnasse. „Me oleksime sellele head ja professionaalsed võõrustajad,“ ütles Evelin Ilves.


Eesti kandidaadi seljatagust on pikal ja pingelisel treeningperioodil aidanud kindlustada 15-liikmeline meeskond. Võistlusareenil saab kandidaadile kohapeal abiks olla commis chef ehk noorkokk, kelleks on sel korral Dmitri Fjodorov restoranist Ribe. Võistluse ajal on kandidaadil veel lubatud suhelda boksitreener Emmanuel Willega, kes on juba mitmendat aastat Eesti võistlejaid nõustanud ning kes igapäevaselt restoranis Olde Hansa peakoka ametit peab. Võistluskandikute ja hõbetatud nõude valmistamisel tehti aga koostööd Eesti Kunstiakadeemia metallikunstnike ning teatrikunstnik Iir Hermeliiniga.

 


Võistluse tooraine on valdavalt Eesti päritolu - siinjuures tänab meeskond kõiki toetajaid, kelle abiga selline suurvõistlus ja valdavalt eesti toorainete kaudu siinse gastronoomia tutvustamine rahvusvaheliselt võimalikuks saab: Põllumajandusministeerium, Euroopa regionaalarengu ja sotsiaalarengu fond EAS vahendusel, Electrolux Eesti AS, Carmen Group, Dunkri Kaubanduse AS, Eesti Kulinaaria Instituut, restoran Olde Hansa, restoran CRU, Brand Manual, Reaton, Karisma Food, Maks ja Moorits.

 


 

Mõned numbrid ja faktid Dmitri Haljukovi treeningperioodi kohta:

·       Kokku kasutati treeningute jooksul ca 300 kg etteantud toorainet

·       Kaheksa kuu jooksul kulus iga nädal üheks treeninguks paar põrsajalgu

·       Kokku valmistati 30 kooti, kasutati 50 meetrit soolikaid, valati kümnete liitrite kaupa verd

·       Treeningute tulemusi on saanud maitsta restorani Cru kliendid ja restoranis Gloria toimunud esitlusüritusel 140 toiduentusiasti ja aukülalist - sh Rootsi ja Prantsuse saadikud

 

Finalistid, kes pääsevad edasi Lyonis, Prantsusmaal 2015. aastal toimuvale lõppvoorule kuulutatakse välja neljapäeval kell 18.30-19.30 Eesti aja järgi.

 

Operatiivset infot jagatakse ka Facebooki vahendusel

Treeningutest video 

Eesti meeskonna fotod

 

Kontakt:

Dimitri Demjanov

Bocuse d´Or Eesti president

info@kulinaaria.ee

+372 5196 1097